Kres panowania Gryfitów
Zwycięstwo reformacji nie pozostało bez wpływu na stosunki z państwami sąsiednimi. Rozluźnienie powiązań politycznych, gospodarczych i społecznych Księstwa, w konsekwencji doprowadziło do wojny ze Szwecją o dominację na Bałtyku. Niedługo potem, Księstwo zostało wciągnięte w wir wojny trzydziestoletniej, do której zupełnie nie było przygotowane. Podczas tej wojny, w 1637 roku zmarł bezpotomnie ostatni Gryfita - książę Bogusław XIV. Jego śmierć wpłynęła znacząco na losy Księstwa Zachodniopomorskiego i całego Pomorza, które ostatecznie w 1653 roku zostało podzielone między Szwecję i Brandenburgię. Wojska szwedzkie opanowały Księstwo Zachodniopomorskie.
W obawie przed atakiem wojsk cesarskich zaczęli w Darłowie wznosić bastiony, które były wówczas podstawowym elementem umocnień. Zakładano je w miejscach najbardziej narażonych na atak, bezpośrednio przed murami miejskimi. Posiadały w planie kształt pięcioboku o otwartej podstawie i były połączone kurtynami. Na bastionach ustawiano armaty w taki sposób, ażeby możliwy był ostrzał wzdłuż czół kurtyn sąsiednich bastionów, przedpola i fos. Ich czytelny układ zachował się do dzisiaj i widoczny jest na terenie przyległym do zespołu budynków obecnej Szkoły Morskiej.
Omawianą część ekspozycji uzupełniają: makieta bastionu, rzuty bastionu i obwarowań miejskich, panoramicznie ujęta fotografia, ilustrująca stan zachowania terenu po bastionach oraz zbroja żołnierza szwedzkiego pochodząca z XVII w. (na zdjęciu obok).
Zachowany teren po d. bastionach szwedzkich. Fot. K. Matusiak
Zbroja. Blacha żelazna, kuta. Szwecja XVII w. |
Rzut obwarowań miejskich. Darłowo 1638. |